Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

Wybieramy zawód: technik obrabiarek skrawajacych

TECHNIK MECHANIK - OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH

Maszyny i urządzenia składają się nieraz z setek części wykonanych z najwyższą precyzją, najczęściej za pomocą obrabiarek skrawających. Rynek pracy potrzebuje znawców procesów toczenia, frezowania, szlifowania materiałów z użyciem obrabiarek sterowanych numerycznie oraz konwencjonalnych. Są oni szanowanymi i dobrze opłacanymi fachowcami.

operatorCNC

Operatorzy obrabiarek skrawających pracują na różnych stanowiskach: tokarzy, frezerów, szlifierzy, ustawiaczy maszyn cnc, programistów, ślusarzy narzędziowych. Ustawiacz obsługujący maszyny cnc podczas produkcji kalibruje obrabiarkę, ładuje gotowy program produkcyjny do maszyny, sprawdza jej ustawienia, zaopatruje w narzędzia i następnie mocuje przyrządy z materiałem, nadzoruje wykonanie, sprawdza wymiary gotowych produktów). Wyższy stopień wtajemniczenia posiadają o wiele lepiej opłacani operatorzy – programiści cnc, którzy potrafią sprawnie i samodzielnie programować procesy pracy obrabiarek cnc. Poszukiwanymi pracownikami są także mistrzowie w branży mechanicznej obróbki - operatorzy - ślusarze narzędziowi, którzy potrafią sporządzić unikatowe prototypy oraz niezbędne przyrządy do wykonywania seryjnej produkcji.

Dlatego w Technikum Nr 4 w ZST-E CKU oferujemy naukę zawodu TECHNIK MECHANIK, a w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 4 naukę zawodu OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH . Uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej opanują technologię obróbki metali, obsługę różnego rodzaju obrabiarek konwencjonalnych i sterowanych cyfrowo, a ponadto nauczą się programować maszyny cnc. Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Uczymy wszystkich umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności zawodowych w każdej z tych faz. Uczeń poznaje budowę obrabiarek, zasady ich użytkowania i remontów. Technologie obróbki materiałów stali twardej miękkiej, mosiądzu, aluminium, tworzyw sztucznych różnią się. Dlatego niezbędna jest też wiedza o samych materiałach i ich właściwościach. W tym fachu niezbędna jest precyzja, dlatego należy poznać sposoby precyzyjnych pomiarów fizycznych z użyciem różnych przyrządów pomiarowych. Uczeń opanuje umiejętność odczytywania i tworzenia rysunków technicznych konwencjonalnych i tworzonych komputerowo. Uczniowie poznają maszyny i różne narzędzia właściwe dla obróbki określonego materiału określoną techniką.

Jakie są różnice między kształceniem operatora obrabiarek skrawających, a kształceniem technika mechanika? Technik mechanik opanuje w szkole dodatkowo wiedzę o organizacji i nadzorowaniu procesów produkcji maszyn i urządzeń. Absolwent technikum będzie dobrym kandydatem na stanowisko związane z planowaniem i kierowaniem działem produkcyjnym, jest też przygotowany teoretycznie do prowadzenia biznesu w branży mechanicznej. Technik mechanik może także pracować w dziale utrzymania ruchu zakładu produkcyjnego. Wówczas planuje i wykonuje z pracownikami konserwacje i remonty maszyn i urządzeń. Ponadto uczeń w technikum realizuje przez cztery lata program przedmiotów ogólnokształcących. Po ukończeniu tej szkoły ma zatem wykształcenie średnie i prawo przystąpienia do egzaminów maturalnych. Po ich zdaniu może studiować na uczelniach wyższych. Oczywiście technik mechanik ma zdecydowanie większe szanse pomyślnie studiować na politechnice niż absolwent liceum ogólnokształcącego.

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.