Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

Wybieramy dobry zawód: Technik chłodnictwa i klimatyzacji

== TECHNIK CHŁODNICTWA I KLIMATYZACJI ==

 

zste fb chlodnictwo

 

Pewna praca / Dobre zarobki / Kontakt z nowoczesną technologią


Kiedy temperatura powietrza przekracza 24 stopnie zaczynamy raptownie myśleć o wentylacji, klimatyzacji, chłodzeniu produktów spożywczych, lekarstw, schładzaniu powietrza w samochodzie. Pomyślmy przez chwilę jak wielkie potrzeby w tym zakresie mają zakłady produkujące żywność, hurtownie i sklepy, firmy transportowe, a także wszelkie zakłady pracy i biura. W rzeczywistości urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze funkcjonują intensywnie cały rok i wymagają dozoru i obsługi.

 

TA BRANŻA ROZWIJA SIĘ JAK NIGDY DOTĄD. Urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze występują one we wszystkich dziedzinach naszego życia. Wymagają zaprojektowania, wyprodukowania, odpowiedniego montażu, uruchomienia, regulacji, konserwacji, naprawy i wreszcie wymiany.

 

BRAK SPECJALISTÓW Od dawna w statystykach urzędów pracy monterów i techników chłodnictwa i klimatyzacji uznaje się za zawody deficytowe. Tego zawodu nie kształcono w szkołach od lat osiemdziesiątych do 2014 roku. Rynek pracy wchłonie wszystkie osoby, które zdobędą takie kwalifikacje.

 

DLA KAŻDEGO COŚ CIEKAWEGO Można w tej branży znaleźć swoją specjalizację - niszę rynkową i pracować na wiele sposobów i w różnych środowiskach zawodowych, indywidualnie lub zespołowo (urządzenia domowe, komory chłodnicze, mroźnicze, klimatyzacja w pojazdach, wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych, pompy ciepła), w różnych obszarach gospodarki (usługi, produkcja, handel, transport). Można projektować zespoły urządzeń dla klienta, produkować lub zajmować się montażem urządzeń domowych, przemysłowych, samochodowych, a następnie je serwisować. Można wykonywać swoje obowiązki w biurze, hurtowni, sklepie, fabryce, na budowie, w siedzibie klienta lub we własnym warsztacie. Technik chłodnictwa i klimatyzacji może też zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie lub komputerze zarządzać pracą kilkudziesięciu urządzeń chłodniczych zainstalowanych w różnych oddalonych od siebie miejscach.

 

DOBRE WYNAGRODZENIE Jako, że rośnie zapotrzebowanie na fachowców tej branży, to ich zarobki będą rosnąć. Brak fachowców na rynku wpływa na wzrost wynagrodzeń. Zarobki w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej zależą od kilku rzeczy: poziomu doświadczenia, niezawodności, dyspozycyjności (możliwości wyjazdów), sposobu wykonywania pracy i zakresu odpowiedzialności (samodzielny specjalista, członek zespołu w większej firmie, pracownik lub właściciel własnej firmy).

 

NIEGASNĄCE POTRZEBY RYNKU. Wciąż rośnie liczba zastosowań urządzeń chłodniczych, wentylacyjnych i pomp ciepła, które trzeba serwisować, konserwować, regulować, remontować i wreszcie zastępować nowymi. To oznacza że zamówień nigdy nie zabraknie, jeśli będziesz rzetelnie i skutecznie wykonywać swoją pracę. Ponadto w związku ze zmieniającymi się międzynarodowymi przepisami proekologicznymi szybko zmieniają się technologie chłodnicze i wentylacyjne. Zmiana przepisów i norm dotyczących technologii i czynników chłodniczych to także dodatkowa szansa dla firm chłodniczych na nowe usługi (wymiana, modernizacja instalacji i urządzeń).

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.