Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

Wybieramy dobry zawód: Elektryk i elektromechanik samochodowy

zste fb elektryk samochod

 


Żyjemy w cywilizacji całkowicie uzależnionej od energii elektrycznej, urządzeń i instalacji elektrycznych. Stałym kierunkiem w technice motoryzacyjnej jest coraz większa elektryfikacja samochodów. Rośnie, i będzie rosła coraz szybciej, liczba aut elektrycznych i hybrydowych. Zadajmy sobie proste pytanie: Czy będzie je obsługiwał i naprawiał mechanik samochodowy czy elektromechanik pojazdów samochodowych? Świat zatem będzie potrzebował coraz więcej elektryków i elektromechaników pojazdów samochodowych. Dlatego warto uczyć się tych zawodów.

 

PEWNA PRACA i NIEGASNĄCE POTRZEBY

Wciąż rośnie liczba zastosowań prądu elektrycznego w różnych dziedzinach gospodarki i rośnie liczba urządzeń zasilanych energią elektryczną. Wszelkie nowe rozwiązania ekologiczne prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska zwiększają jeszcze ZAPOTRZEBOWANIE NA ELEKTRYKÓW I ELETROMECHANIKÓW SAMOCHODOWYCH. Każda, nawet najbardziej niezawodna maszyna i instalacja elektryczna wymaga konserwacji, remontów a później wymiany. Oznacza to niegasnące potrzeby na usługi elektrotechniczne i elektromechaniczne. Zawody z branży elektrotechnicznej i elektromechanicznej uznaje się od lat za deficytowe (więcej ofert pracy niż fachowców).


DOBRE WYNAGRODZENIE 

Jako, że rośnie zapotrzebowanie na elektryków, to ich zarobki będą wzrastać! Oczywiście zarobki elektryka i elektromechanika zależą od wielu rzeczy: poziomu doświadczenia, specjalizacji, zakresu odpowiedzialności i uprawnień, sposobu wykonywania pracy (samodzielny specjalista, członek zespołu w większej firmie).


RÓŻNORODNOŚĆ

Elektrotechnicy specjalizują się w najróżniejszych dziedzinach (instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, maszyny elektryczne, urządzenia gospodarstwa domowego, urządzenia prądotwórcze, elektrowozy, urządzenia chłodnicze, sieci energetyczne, itd). Mogą pracować w różnych obszarach gospodarki (usługi, produkcja, handel, transport). Można pracować z urządzeniami o bardzo różnej skali od mikroprądów do prądów mierzonych w megawatach. Elektryk i elektromechanik może wykonywać swoje obowiązki, jako samodzielny specjalista lub jako członek większego zespołu, wykonywać pracę w pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu, zajmować się wykonywaniem, naprawą i konserwacją instalacji lub urządzeń elektrycznych i energoelektrycznych. Możesz świadczyć usługi w swoim zakładzie (przewijanie silników, naprawa elektronarzędzi, urządzeń AGD). Możesz też pracować w biurze przed komputerem, w hurtowni, w sklepie, w fabryce przy produkcji lub w dziale podtrzymania produkcji (zarządzanie energią, konserwacją) lub, jeśli lubisz, nieustanie w terenie (na budowie, przy liniach energetycznych i stacjach przesyłowych, turbinach wiatrowych). Ta różnorodność dotyczy także elektromechanika pojazdów samochodowych. Ten możliwości zarobkowania ma co niemiara. Może wytwarzać lub naprawiać wiązki elektryczne pojazdów (osobowych, ciężarowych, specjalnych), montować dodatkowe urządzenia oświetleniowe, nagłaśniające, służące do multimedialnej komunikacji, prowadzić regenerację i naprawę alternatorów, usprawniać elektrycznie napędzaną instalację klimatyzacji samochodowej. Może także specjalizować się w komputerowej diagnozie stanu pojazdu lub programowaniu sterowników kierujących pracą różnych układów w pojeździe.  Rośnie liczba aut elektrycznych i hybrydowych. Czy będzie je obsługiwał i naprawiał mechanik samochodowy czy elektromechanik pojazdów samochodowych?

 

TRZEBA ZACZĄĆ OD NAUKI

W Ostrowie Wielkopolskim zawody elektryk i elektromechanik pojazdów samochodowych kształci się od lat w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Kazimiera Kantaka 6.


            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.