Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

 

 

 Staż zagraniczny – Niemcy 11.09.2017 – 22.09.2017

W dniach od 11 września do 22 września 2017 roku grupa 10 uczniów naszej szkoły przebywała na praktyce zawodowej w Centrum Kształcenia Zawodowego w Statche Berufsbildende Schule w Sonnebergu w  niemieckiej Turyngii. Sześcioro uczniów klasy technikum TSM3 Albert Banachowicz, Maciej Ratajek, Norbert Marciniak, Adrian Adamczak, Szymon Guźla, Michał Mosiński oraz czterech uczniów szkoły zawodowej Mateusz Bochen, Grzegorz Grabarek oraz Marek Wika i Miłosz Piaskowski zdobywali doświadczenie w nowocześnie wyposażonych warsztatach mechanicznych z zakresu podstaw diagnozowania układów kontroli trakcji, sterowania silników hybrydowych, benzynowych i wysokoprężnych za pomocą testerów, komputerów diagnostycznych jak również oscyloskopów. Uczniowie lokalizowali także uszkodzenia w elementach i podzespołach samochodu jak również dobierali i montowali nowe elementy instalacji elektrycznej. W czasie wolnym uczniowie Zespołu Szkół Transportowo – Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego zwiedzali zabytki urokliwego miasta Sonneberg.  17 września uczestniczyli w największych targach samochodowych  na świecie we Frankfurcie nad Menem. Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestników projektu. Idealnie wkomponowały się w zainteresowania uczniów i ich pasje. Mogli  zobaczyć marki samochodów z bliska, których wcześniej nie mieli  szansy zobaczyć. Uczniowie zapoznali się również z najnowszą technologią produkcji aut marki VW Volkswagen w niemieckim mieście Zwickau. Zobaczyli „od kuchni” jak wygląda produkcja  samochodów tej marki.  Zwiedzili również przepiękne museum Marcus Sommer SOMSO GMBH, gdzie oglądali ręcznie wykonane modele organów ludzkich i zwierzęcych, które służą jako modele do ćwiczeń w zakładach medycyny, a także na uczelniach wyższych, Jest to jedyne takie Museum w Europie. Odwiedzili przedsiębiorstwo produkcyjne Kumatec, które oprócz części do samochodów wytwarzało  energię za pomocą wodoru, który potem miał zastosowanie w napędzie aut. W czasie wolnym zwiedzali również hutę szkła kolorowego w małym miasteczku Lauscha oraz szkołę, która kształci w tym zawodzie. Próbowali  swoich sił również na ściance wspinaczkowej oraz na krytej pływalni, a także stoczyli bitwę w kręgielni.  Uczestnicy projektu znacząco wykształcili swoje umiejętności z zakresu elektroniki, elektrotechniki i mechaniki samochodowej. Poszerzyli również swój zakres wiedzy dotyczący języka niemieckiego, nie tylko zawodowego.

Staż został zorganizowany w ramach programu ERASMUS+, projekt pn. „Międzynarodowe praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Transportowo – Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego z Ostrowa Wielkopolskiego”, opiekunem grupy była Pani mgr Iwona Pietrzykowska, nauczyciel języka niemieckiego.

 

 

 

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.