Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

EKOLOGICZNA ENERGETYKA

Branża elektryczna i elektroenergetyczna ma bardzo wiele specjalizacji, dlatego warto, aby przyszli elektrycy je poznali. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektryk w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU wzięli udział w wycieczce do Szklarki Myślnieckiej koło Ostrzeszowa, podczas której mieli możliwość obejrzenia bioelektrowni i poznania zasad jej funkcjonowania.
Operatorem urządzeń jest firma PPHU SERAFIN sp. z o.o. Podczas rozmów z właścicielem i pracownikiem przedsiębiorstwa uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób prowadzi się firmę działającą w branży elektroenergetycznej oraz poznali przepisy prawne regulujące działalność gospodarczą takich przedsiębiorstw w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej. Podczas oglądania poszczególnych działów przedsiębiorstwa poznali sposób wytwarzania biogazu z biomasy a także wykorzystanie biogazu jako paliwa do zasilania zespołów prądotwórczych. Przede wszystkim produkowana energia wytwarzana w przedsiębiorstwie wykorzystywana jest do celów własnych. Ciepło służy do ogrzewania budynków inwentarskich oraz suszenia zbóż. Natomiast nadwyżki produkowanej energii elektrycznej są sprzedawane i przesyłane do zewnętrznej sieci energetycznej. Podczas wykładu przedstawiono uczniom schemat systemów nadzorujących i kontrolujących pracę bioelektrowni. Ta biogazownia indywidualna została uruchomiona w 2012 roku, a następnie powiększona w 2015 roku. Moc instalacji: 990 kWel. Substraty do produkcji to kiszonka kukurydzy, kiszonka trawy, obornik drobiowy, gnojowica bydlęca, odpady z agro-przemysłu. Do produkcji dodawane są specjalne komponenty o specyficznych nazwach producenckich (2x Vielfraß® Top 40 m³, 6 x Paddelgigant®, 3x Biolene®, 1x Quetschprofi®).
Wytwarzanie energii z biomasy jest coraz popularniejszym w naszym kraju ekologicznym sposobem produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem surowców organicznych. Wyjazd był częścią zajęć z przedmiotów: instalacje elektryczne oraz prowadzenie działalności gospodarczej w branży elektrycznej.

 

 

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.