Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

Lekcja historii na Starym Cmentarzu

W dniu 31.10.2017 roku uczniowie kl. ZM3a  ZSTE wraz opiekunem  Joanną  Nagel i Grażyną Koczorowską odwiedzili ostrowski, rzymskokatolicki cmentarz Parafii Farnej pod wezwaniem św. Stanisława Bp. Podczas spotkania wychowankowie usłyszeli informacje dotyczące cmentarza oraz zasłużonych Ostrowian spoczywających na nim. Historię w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła nam pani Ewa Sikora - przewodnik PTTK.
Ostrowski cmentarz został założony przed 1784r. i należy do najstarszych zachowanych cmentarzy  na terenie Polski i nie ustępuje warszawskiemu cmentarzowi na Powązkach (zał. w 1790r.) oraz krakowskiemu cmentarzowi Rakowickiemu i jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Ostrowa i Wielkopolski ludzi. Spoczywają tu m.in. ludzie trwale wpisani w dzieje miasta, zarówno dzięki swym udziałom w walkach o niepodległość jak i pracę społeczną, gospodarczą, naukową i artystyczną w XIX i XX w. Spoczywa tu m.in. dr med. I. Taczak – pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej 1919r., Augustyn Szamarzewski - ksiądz, działacz społeczny i gospodarczy, Antoni Chiżyński - uczestnik powstania listopadowego 1831r. i poseł na sejm pruski, oraz Wincenty Broniwój – Orliński delegat Rządu Rzeczpospolitej w Londynie na Niemcy (1974-1990), uczestnik Powstania Warszawskiego, wybitny prawnik i mecenas kultury polskiej.
Wychowankowie nie zapomnieli również o grobach starych, opuszczonych, o których nikt nie pamięta. Wyrażając  szacunek  zmarłym, zapalali symboliczne znicze. Zapalili również znicz na grobie księdza JANA KOMPAŁŁY, który był polskim katolickim duchownym, inicjatorem powstania Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestnicy odwiedzili również najstarszy z zachowanych grobów pochodzący z 1842r., grób JULIANE HANDKE z Domaszewskich ur. 10 września 1789r. zm. 14 maja 1842r. oraz grobowiec polskiego poety i prozaika Gustawa Bojanowskiego autora m.in. ,,Rękopisu dla wnuków”.

 

 

 

 

 

 

 

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.