Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

W związku z przypadającą w tym roku 99. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz powstania Republiki Ostrowskiej uczniowie z klasy TES1 wraz z opiekunami wybrali się 15.11.2017r na wycieczkę po miejscach pamięci związanych z chlubnymi dla naszego miasta wydarzeniami. Republika Ostrowska zwana także Rzeczpospolitą Ostrowską (10.11.-26.11.1918) to wystąpienie Polaków w Ostrowie przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Starego Cmentarza, miejscu spoczynku ważnych nie tylko dla historii Ostrowa ale i Wielkopolski postaci. Stary Cmentarz jest najstarszym czynnym cmentarzem katolickim w Polsce, starszy od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie i warszawskich Powązek. Następnie przeszliśmy do I Liceum Ogólnokszałcącego -  kuźni polskiego patriotyzmu. Na Placu Stefana Rowińskiego (Stefan Rowiński był pierwszym burmistrzem Ostrowa w odrodzonej Polsce) zwróciliśmy uwagę na miejsca istotne dla wydarzeń – Bank Kupiecki i dom Stefana Rowińskiego. Przeszliśmy do Domu Katolickiego, gdzie przedstawiciele żołnierzy – Polaków zwołali wiec. Zgromadzeni Ostrowianie opowiedzieli się za natychmiastową przynależnością do powstającego państwa polskiego. 31.12.1918r. Ostrów ostatecznie odzyskał niepodległość. Warto pamiętać, że wydarzenia w Ostrowie przyczyniły się do uzyskania niepodległości całej Polski.

 

 

 

 

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.