Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
Slide1
Slide2
Slide3

Pracownia chłodnictwa i klimatyzacji w ZST-E CKU

W dniu 23 listopada 2017 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowej pracowni do kształcenia zawodu technik chłodnictwa i klimatyzacji w Zespole Szkół Transportowo -Elektrycznych CKU w Ostrowie Wlkp. na ul. Kazimierza Kantaka. Jest to pierwsza dydaktyczna pracownia chłodnictwa i klimatyzacji w południowej Wielkopolsce. ZST-E CKU jako jedyna szkoła w regionie przygotowuje uczniów do pracy w rozwijającej się intensywnie branży chłodniczej i klimatyzacyjnej. Nie ma obecnie dziedziny gospodarki, która by nie korzystała z urządzeń wentylacyjnych lub chłodniczych, a fachowców brakuje.
Stworzenie tej pracowni dydaktycznej (remont pomieszczenia, zakup specjalistycznego wyposażenia, zakup mebli) kosztowało 184839 złotych. Na ten wydatek zdecydował się Powiat Ostrowski konsekwentnie rozwijający kształcenie zawodowe. Dlatego na uroczystości byli obecni starosta Paweł Rajski oraz członkowie zarządu powiatu. Na spotkanie zaproszeni zostali Tomasz Adamek - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski, Ryszard Glapa – starszy Cechu Rzemiosł Różnych, a także Włodzimierz Ziemniewicz inicjator kształcenia zawodu technik chłodnictwa w Ostrowie Wlkp., kierujący firmą WEST FROST.
W obszernej sali dydaktycznej wybudowano profesjonalną komorę chłodniczą z dwoma niezależnymi czynnymi układami (chłodniczym i mroźniczym). W pracowni znajdują się również trzy różnego typu klimatyzatory (naścienny, kanałowy, kasetonowy). Jest tam także nowoczesny zestaw szkoleniowy do pracy z czynnikiem chłodniczym, składający się z mikrokomory chłodniczej, kompletnej instalacji z systemem urządzeń kontrolnych, sterujących procesy termodynamiczne. Będzie służyć do przeprowadzanie wielu pokazów i ćwiczeń z zakresu obsługi, sterowania układami chłodniczymi z wykorzystaniem czynników chłodniczych.
Pracownię wyposażono w kilkadziesiąt specjalistycznych urządzeń pomiarowych do chłodnictwa i klimatyzacji, w tym kamera termowizyjna, wykrywacze nieszczelności, anemometry wiatraczkowe z miernikiem temperatury i wilgotności powietrza, elektroniczne rejestratory temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń chłodzonych, waga elektroniczna do czynników chłodniczych, manometry, mierniki różnicy ciśnienia, elektroniczne oprawy zaworowe, wakuometry elektroniczne, pirometry z laserowym pomiarem temperatury i termoparą oraz decybelomierze.
Ponadto w pracowni znajduje kilkadziesiąt typowych profesjonalnych typowych urządzeń, z których buduje się instalacje chłodnicze. Są to na przykład elektroniczne zawory rozprężne krokowe, termostatyczne, elektromagnetyczne, bezpieczeństwa, zwrotne, zawory rotalock, dwu-drogowe i czterodrogowe, filtry hermetyczne, wzierniki, presostaty, separatory cieczy, regulatory ciśnienia parowania, skraplania, kapilary, tłumiki pulsacyjne, odolejacze, zbiorniki oleju, regulatory poziomu oleju, filtry oleju, wymiennik ciepła HE.
Szkolna pracownia na ulicy Kantaka przeznaczona jest do zajęć teoretycznych i badawczych. Natomiast pracownia do kształcenia praktycznego w zakresie chłodnictwa i klimatyzacji powstanie w 2018 roku w wyniku prowadzonej przez Powiat Ostrowski z użyciem środków Unii Europejskiej modernizacji i rozbudowy kompleksu budynków ZSTE CKU zmierzającego do powstania Centrum Kształcenia Praktycznego - między ulicą Wolności a Wojska Polskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.