Klub krótkofalarski

KLUB KRÓTKOFALARSKI

Uprzejmie informujemy, że w budynku Zespołu Szkól Transportowo-Elektrycznych CKU działa KLUB KRÓTKOFALARSKI. Zainteresowanych prosimy o kontakt z kierującym tym klubem panem Romanem Bochniakiem (SP3HUF).

CO TO JEST KRÓTKOFALARSTWO ?

Krótkofalarstwo polega na nawiązywaniu łączności za pomocą urządzenia nadawczo- odbiorczego.Nadajnik i odbiornik w jednej obudowie, nadaje i odbiera na 1 częstotliwości, zwany z ang. transceiverem. Kiedyś ten sprzęt trzeba było samemu budować od gołej blachy, po elektronikę. Dziś to można nabyć i poprawnie zbudować antenę, sprawdzić jej parametry i nadawać! Krótkofalowcy dążą do uzyskania łączności z ludźmi z całego świata. W łączności podaje się swoje imię, miejsce nadawania, raport o słyszalności korespondenta, czasem o nadajniku, czy antenie. Przeważnie krótkofalowcy posługują się fonią, chociaż niektórzy lubią telegrafię Morse’a (dalszy zasięg), i coraz popularniejszymi emisjami cyfrowymi. Telegrafia już od kilku lat nie jest wymagana na egzaminie krótkofalarskim. Krótkofalowcami są przeważnie  mężczyźni, chociaż  można spotkać dziewczyny, kobiety , a czasami dzieci od 10 lat. Można nadawać też z terenowego miejsca. Krótkofalowcy nie rozmawiają o polityce i religii oraz nie używają wulgaryzmów!  Czasami można spytać korespondenta, czym zajmuje się oprócz krótkofalarstwa. I w ten sposób można dowiedzieć ciekawych rzeczy, nie będąc dłużnym opowiada się, o swoich hobby i okazuje się, że mamy czasami takie same zainteresowania. Nawiązują się przyjaźnie.

Jestem na www.qrz.com  i proszę wpisać mój znak : sp3huf  w lewym, górnym rogu (pisze tam call sign ) i search ( szukaj). Wyjdzie mój adres, a także mój e-mail.

   

 
 
 
 

Na zdjęciu:  Władek SP3OKT i uczennice  ZST Turek  -  LO pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - tzw. klasa mundurowa

Informacji bliższych można znaleźć na stronie:

  - www.pzk.org.pl   ( Strona Polskiego Związku Krótkofalowców ).

  - www.ot27.cb-kf.pl  ( Strona Oddziałowa OT27- Połud. Wlkp.).

  - www.sp3pow.pl  ( Ostrowski klub krótkofalowców ).

  - www.sp3kwa.net   ( klub w Turku )

  - www.sp3pka.kalisz.pl   ( kaliski klub krótkofalowców )

                      Zapraszam do współpracy!

                                            Roman  Bochniak   SP3HUF

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.