Zadbaj o swoją przyszłość
Postaw na porządny zawód
Wybieraj ciekawe zajęcia
zste3456

ZSTE CKU ponownie zdobył tytuł „BEZPIECZNEJ SZKOŁY”

W czerwcu 2014 r. Zespół Szkół Transportowo – Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim po raz drugi uzyskał certyfikat „BEZPIECZNA SZKOŁA”. Zdobycie certyfikatu było efektem udziału szkoły w drugiej turze OGÓLNOPOLSKIEGO SUPERTURNIEJU SZKÓŁ „BEZPIECZNA SZKOŁA – DEMOKRATYCZNY KRAJ”. W turnieju uczestniczyć mogły tylko te szkoły, które w roku 2012/2013 zostały laureatami ogólnopolskiego konkursu „BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ”. 

Tytuł „Bezpieczna Szkoła – Demokratyczny Kraj” przyznany został przez jury konkursowe Fundacji Państwa Obywatelskiego, wspierane przez gremium Komitetu Honorowego, w którym znaleźli się przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, rektorzy wyższych uczelni, kuratorzy oświaty, wojewodowie, prezydenci miast i marszałkowie sejmików wojewódzkich.
Celem konkursu „Bezpieczna Szkoła – Demokratyczny Kraj” było kontynuowanie i rozszerzanie w roku szkolnym 2013/2014 działań prowadzonych w konkursie „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń”, dotyczących rozwijania świadomości obywatelskiej uczniów, popularyzacji prawa, w tym praw obywatelskich oraz praw jednostki, przeciwdziałania patologiom, podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w szkołach oraz przygotowania młodzieży do życia w zjednoczonej Europie.

W ramach zadań konkursowych szkoła zobowiązana została do zrealizowania dziewięciu, punktowanych przez jury konkursu, przedsięwzięć wymagających zaangażowania nauczycieli oraz uczniów. Zadania te, to między innymi: przeprowadzenie debaty uczniowskiej na temat praw człowieka i obywatela, zorganizowanie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji dotyczących zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz konsekwencji wynikających z nieprzestrzegania prawa. Przeprowadzony został także sondaż pod nazwą: Co zagraża, Twoim zdaniem, porządkowi w szkole i Twoim otoczeniu, jakie niebezpieczeństwa napotykasz, jak sobie z nimi radzisz? Ponadto uczniowie uczestniczyli w konwersatoriach na tematy zagrożeń niesionych przez alkohol, narkotyki, dopalacze oraz przemocy psychicznej i fizycznej w szkole. Brali udział w konkursie na opracowanie zagadnienia: 100 słów na temat: tytoń, alkohol i narkotyki oraz konkursie Polska i Polacy w Unii Europejskiej. Uczniowie uczestniczyli także w wycieczce do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zapoznali się z kwestią funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.

Udział w obu konkursach przyniósł ZSTE zaszczytne miano „BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ”, „BEZPIECZNA SZKOŁA – DEMOKRATYCZNY KRAJ” oraz wpisanie na listę członków Ogólnopolskiego Klubu Bezpiecznej Szkoły, ale przede wszystkim, stworzył możliwość wymiany poglądów i doświadczeń, podniósł poziom bezpieczeństwa w szkole poprzez uzmysłowienie młodzieży istniejących zagrożeń i sposobów, jak sobie z nimi radzić oraz wzmocnił świadomość obywatelską młodzieży poprzez popularyzację prawa.

            Delphi      ue logo2                  
Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU | 2014

  Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgode na ich wykorzystanie.