Kontroluje stan techniczny zespołów i układów samochodowych.
Reguluje i sprawdza działanie pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych.
Ustala uszkodzenia poszczególnych układów, a także naprawia i konserwuje lub wymienia zespoły i podzespoły oraz elementy pojazdów.
Dokonuje wymiany płynów eksploatacyjnych.
Dorabia i dopasowuje części nieznormalizowane za pomocą obróbki ręcznej, mechanicznej, plastycznej, a także za pomocą różnych sposobów łączenia- klejenia, nitowania, spawania, zgrzewania itp.
Wykonuje różne operacje ślusarskie i elektromonterskie związane z obsługą i naprawą pojazdów.
Wykonuje czynności dokumentacyjne związane z przyjmowaniem do naprawy i przeglądu, sprawdzać jakość wykonanych prac podczas jazd próbnych, dokonywać odbiory techniczne pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozliczać koszty usługowo-naprawcze. z uwagi na rozwój motoryzacji zapotrzebowanie na usługi kompetentnego mechanika samochodowego wciąż rośnie.
Mechanik samochodowy w pracy zawodowej najczęściej specjalizuje się w naprawie określonych układów pojazdów lub specjalistycznym serwisie (układy zawieszenia, silniki, ogumienie, układy wydechowe, klimatyzacja, układy kierowania, samochody ciężarowe, pojazdy specjalistyczne).
Praca wykonywana jest w halach bądź warsztatach usługowo-naprawczych wyposażonych w odpowiednią wentylację i uzbrojenie techniczne (podnośniki, dźwigniki, montażownice itp.).
W ramach programu nauczania uczeń podczas trwania nauki odbywa teoretyczną i praktyczną naukę kierowaniem pojazdem samochodowym. Zajęcia praktyczne zapewnia szkoła w szkolnych pracowniach i warsztatach samochodowych. Uczeń może także odbywać przygotowanie zawodowe u pracodawcy przez 36 miesięcy, ale wówczas jego czas pracy, urlopu, warunki pracy reguluje kodeks pracy i rozporządzenie o przygotowaniu zawodowym, a nie prawo oświatowe.
Uczeń ze szkolnymi zajęciami praktycznymi przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w szkole, a będąc po przygotowaniu zawodowym u pracodawcy jest przez niego kierowany na egzamin czeladniczy.
Absolwent – mechanik pojazdów samochodowych może zdobyć tytuł TECHNIKA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH poprzez:
1) ukończenie szkoły branżowej II. stopnia i zdanie egzaminów zawodowych,
lub
2) ukończenie dwuletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz kursów kwalifikacyjnych zawodowego i zdanie egzaminów zawodowych.
Awans zawodowy absolwenta pracującego w swoim zawodzie w zakładzie rzemieślniczym może polegać na zdobyciu tytułu MISTRZA w zawodzie poprzez ukończenie dwuletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i zdanie egzaminu mistrzowskiego w cechu rzemiosł.
Kształcimy w