pracownia
obróbki skrawaniem

w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU

Pracownia obróbki skrawaniem służy oczywiście do nauki obsługi i użytkowania obrabiarek konwencjonalnych i sterowanych numerycznie. Ma powierzchnię 280 m2 , bowiem znajdują się w niej maszyny sporych rozmiarów. Są tam tradycyjne tokarki i frezarki oraz sterowane numerycznie centra obróbcze oraz tokarki cnc. Nie są to szkolne zabawki dydaktyczne, tylko maszyny o przemysłowych parametrach. Pracownia posiada ponadto zbiór bardzo cennych narzędzi do pracy na obrabiarkach. Wartość wyposażenia pracowni przekracza 2 100 000 zł. Uczniowie mogą się tu nauczyć programować obrabiarki cnc za pomocą popularnych w przemyśle sterowań FANUC, HAAS, Heidenhain, Sinumeric. Przede wszystkim uczą się tutaj swojego zawodu przyszli operatorzy obrabiarek skrawających i technicy mechanicy. Podstawy obróbki poznają także ślusarze, mechanicy- monterzy maszyn i urządzeń, a także mechatronicy. Dwa razy w roku w miejsce to zamienia się w pracownię egzaminacyjną, w której uczniowie samodzielnie wykonują swoje praktyczne zadania egzaminacyjne. Uczący się programowania maszyn cnc korzystają także z nieopodal ulokowanej małej pracowni komputerowej.

Skip to content