W dniu 25.10.2024 roku uczniowie kl. T1 wraz opiekunem Joanną Nagel odwiedzili ostrowski, rzymskokatolicki cmentarz Parafii Farnej pod wezwaniem św. Stanisława Bp.
Wychowankowie usłyszeli historię cmentarza w ciekawy i przystępny sposób przybliżoną przez panią przewodnik PTTK . Założony przed 1784r. cmentarz należy do najstarszych zachowanych na terenie Polski.
Ostrowski cmentarz nie ustępuje warszawskiemu cmentarzowi na Powązkach (zał. W 1790r.) oraz krakowskiemu cmentarzowi Rakowickiemu. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Ostrowa i Wielkopolski ludzi. Spoczywają tu ludzie walczący zbrojnie o niepodległość kraju, działacze społeczni, zasłużeni dla gospodarki, naukowo i artystycznie, w XIX i XX w. Spoczywa tu m.in. dr med. I. Taczak – pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej 1919 r., Augustyn Szamarzewski – ksiądz, działacz społeczny i gospodarczy, Antoni Chiżyński – uczestnik powstania listopadowego 1831r. i poseł na sejm pruski, oraz Wincenty Broniwój – Orliński delegat Rządu Rzeczpospolitej w Londynie na Niemcy (1974-1990), uczestnik Powstania Warszawskiego, wybitny prawnik i mecenas kultury polskiej.
Wyrażając szacunek zmarłym uczniowie zapalali symboliczne znicze na grobach, między innymi na na grobie księdza Jana Kompałły, który był polskim katolickim duchownym, inicjatorem powstania Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim.
Uczestnicy odwiedzili również najstarszy z zachowanych grobów pochodzący z 1842r., grób JULIANE HANDKE z Domaszewskich ur. 10 września 1789r. zm. 14 maja 1842r. oraz grobowiec polskiego poety i prozaika Gustawa Bojanowskiego autora min ,, Rękopis dla wnuków”.