Narodowe Święto Niepodległości w ZSTE CKU

NARODOWE  ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków. Odzyskiwanie przez Polskę suwerenności było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnia się zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.
W dniu 12-go listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się w szkole uroczysty apel. Przedstawienie słowno-muzyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaprezentowali: Daria Sznajder i Mikołaj Jańczak z klasy TEC4, Damian Klepacz z klasy TP1a, Jakub Kramarczyk i Bartosz Peisert z klasy TG1a oraz Tymoteusz Połomski z klasy T2a. Za muzykę podkreślającą nastrój i powagę uroczystości oraz prezentację multimedialną odpowiedzialny był Wiktor Bizan z klasy T2b. Poczet sztandarowy reprezentowany był przez uczniów klasy TSM4. W apelu wzięły udział klasy TP1a, TG1a oraz TG1b.
Po uroczystości uczniowie klasy TG1b z opiekunami przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze oraz pełnili honorową wartę.