Wycieczka szlakiem Republiki Ostrowskiej 2019

Wycieczka szlakiem Republiki Ostrowskiej

Uczniowie klasy TG1a w dniu 17.X.2019r wraz z opiekunami wybrali się  na wycieczkę po miejscach pamięci związanych z chlubnymi dla naszego miasta wydarzeniami. Republika Ostrowska zwana też Rzeczpospolitą Ostrowską (10.XI-12.XII.1918r.) to wystąpienie  Polaków przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie na parterze ostrowskiego ratusza jest multimedialne muzeum 3D. Uczniowie mieli okazję pospacerować starymi ulicami miasta z początku XX wieku, zobaczyć dawne autentyczne sklepy, a także zasiąść w starym kinie. Później przeszliśmy na Plac Stefana Rowińskiego (pierwszego burmistrza Ostrowa w odrodzonej Polsce), gdzie zwróciliśmy uwagę na miejsca ważne dla wydarzeń – Bank Kupiecki i dom Stefana Rowińskiego.  Przeszliśmy do Domu Katolickiego, gdzie przedstawiciele żołnierzy – Polaków zwołali wiec. Zgromadzeni ostrowianie opowiedzieli się za natychmiastową przynależnością do państwa polskiego. Następnie przeszliśmy ul. Gimnazjalną do I Liceum Ogólnokształcącego – kuźni polskiego patriotyzmu. Naszą wycieczkę zakończyliśmy na Starym Cmentarzu, miejscu spoczynku ważnych nie tylko dla historii Ostrowa, ale i Wielkopolski postaci. 31.XII.1918 roku Ostrów ostatecznie odzyskał niepodległość. Warto pamiętać, że wydarzenia w Ostrowie przyczyniły się do uzyskania niepodległości całej Polski.