Książki naszych marzeń 2018

Co lubimy czytać – TOP 10

W maju biblioteka szkolna przeprowadziła ankietę wśród uczniów, aby poznać ich zainteresowania czytelnicze. Okazało się, że największą popularnością cieszy się literatura z gatunku fantasy. Przedstawiamy ranking 10 najpopularniejszych tytułów, które mamy już w bibliotece.

TOP 1

Harry Potter
Joanne Kathleen Rowling

Książki o przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera. Opowiadają o tym, że nawet mała, na pierwszy rzut oka niepozorna istota, może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem. Bohaterem jest Harry, syn sławnych czarodziejów – Potterów. Od urodzenia był naznaczony piętnem, w postaci blizny na czole, która powstała w niebezpiecznych okolicznościach. Harry Potter wychowuje się u wujostwa – Dursleyów, którzy bardzo źle go traktują. Posiada jednak moc, która odróżnia go od innych chłopców i chroni go przed złem. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Chłopiec trafia w końcu do szkoły dla czarodziejów. Spotyka tam dwójkę przyjaciół, z którymi przeżywa niesamowite, czasami mrożące krew w żyłach przygody. Uczy się magii, ale również tego, jak być dobrym człowiekiem i czarodziejem. W świecie czarodziejów jest bardzo sławny. Jednak sam uważa się za zwyczajnego chłopca, który popełnia błędy. Obawia się, że nie podoła obowiązkom, które ma wypełnić. Pomimo tego, w momencie zagrożenia czy próby zdobywa się na odwagę, wykorzystuje swój spryt i nabyta w szkole wiedzę. Jest bystrym uczniem i zapalonym sportowcem. Potrafi być prawdziwym przyjacielem, który nie opuści w potrzebie i poświęci się, aby ratować kolegów z opresji. Potrafi także dochować tajemnicy. Są to książki pełne przygód, niespodzianek, a także humoru polecane wszystkim wielbicielom magii, tajemnicy i niebezpiecznych przygód.

TOP 2

Ostatnie życzenie
Andrzej Sapkowski

Cykl Sagi, której bohaterem jest wiedźmin. Wiedźmini to rasa mutantów, którzy z wyglądu przypominają ludzi, może jedynie poza kocimi źrenicami, ale są od zwykłego człowieka tysiąckrotnie szybsi. Wiedźmini błąkają się po świecie, uwalniają świat od przeróżnych potworów czym zarabiają na chleb i gorzałkę. Jeden wiedźmin, o którym mowa, wbrew powszechnie panującym sądom, według których te zmutowane potwory nie są zdolne do ludzkich uczuć, zakochuje się w czarodziejce, niejakiej Yennefer, oraz związuje swój los z Dzieckiem Niespodzianką, młodziutką księżniczką Cintry… Czynniki składające się na sukces Wiedźmina to bohaterowie, humor i  zajmująca akcja.

TOP 3

Gra o tron
George RR Martin

Bohaterów poznajemy w fantastyczno – baśniowej krainie Westeros w okresie oczekiwania na wielką zimę. Lord Eddard Stark, właściciel ziem Winterfell otrzymuje od swojego dawnego przyjaciela i obecnego władcy zarazem, Roberta Baratheona propozycję zostania Królewskim Namiestnikiem. Książka wprowadza w królewski świat tajemnic, zbrodni i zdrad. I co najważniejsze: walki o tron, która toczy się z wielu stron. Nie tylko tych oczywistych…
Mroczną i baśniową stroną książki są nie tylko ciekawe miejsca, ale przede wszystkim postacie. Tajemniczy „zmarli”, rodzina Starków i Lanisterów, czy chociażby tak intrygujący Tyrion Lanister, który w każdej sytuacji próbuje znaleźć dobre strony i służyć radą. Przykładem jest bękart Eddarda Starka, Jon, któremu trudno było się odnaleźć w nocnej straży do której wstąpił. Poradził mu wtedy coś, do czego może się odnieść wiele osób.
I chociaż usłyszał to Jon, osobą do której tą zasadę można by było dopasować, na pewno jest Daenerys Targaryen. Córka nieżyjącego obłąkanego króla Aerysa Targanyena, która poprzez zbiegi okoliczności i historię swoich losów, które potoczyły się w nietypowy sposób, okazuje się być bardzo silną i magiczną wręcz postacią, potrafiącą zbudzić smoki. Staje się tym samym jedyną żyjącą smoczą mamą.
To prawdziwy świat w którym można znaleźć miłość, napotkać nienawiść, zbrodnie czy zazdrość. Dominująca w tej książce jest siła, władza, przebiegłość i inteligencja.
TOP 4

Pięćdziesiąt twarzy Greya
James E L

Młoda, niewinna studentka literatury Anastasia Steele jedzie w zastępstwie koleżanki przeprowadzić wywiad dla gazety studenckiej z rekinem biznesu, przystojnym i zamożnym Christianem Greyem. Mężczyzna od pierwszych sekund spotkania fascynuje ją i onieśmiela. W powietrzu wisi coś elektryzującego, czego dziewczyna nie potrafi nazwać, a może tylko się jej wydaje? Z prawdziwą ulgą kończy rozmowę i postanawia zapomnieć o intrygującym przystojniaku, jednak Christian Grey zjawia się nazajutrz w sklepie, w którym Anastasia dorywczo pracuje. Przypadek? I do tego proponuje kolejne spotkanie.
Młodziutka, niedoświadczona dziewczyna nie wie jeszcze, że Christian opętany jest potrzebą sprawowania nad wszystkim kontroli i że pragnie jej na własnych. Czy dziewczyna podpisze tajemniczą umowę, której warunki napawają ją strachem i fascynacją? Jaki sekret skrywa przeszłość Christiana i jak wielką władzę mają drzemiące w nim demony?

TOP 5

Hobbit
John Ronald Reuel Tolkien

Hobbit to pasjonująca powieść fantastyczno-przygodowa, opowiadająca o wydarzeniach, które stają się udziałem tytułowego bohatera – Bilba Bagginsa. Hobbit ten wiedzie spokojne życie w swojej norce do dnia, w którym los stawia na jego drodze czarodzieja Gandalfa i dwunastu krasnoludów. Ich kompania zamierza wyruszyć w podróż w celu odzyskania skarbów należących do przodków Thorina Dębowej Tarczy, a bezprawnie zagarniętych przez smoka Smauga. Przedtem jednak krasnoludy muszą znaleźć „włamywacza”, czyli osobę, która zmierzy się z bestią i owe skarby odzyska. Początkowo niechętny przygodom, Bilbo decyduje się jednak na dołączenie do wyprawy, nie podejrzewając, że ta jedna decyzja odmieni jego życie…

TOP 6

Metro 2033
Mitry Glukhovsky

Metro 2033 to jedna z najlepszych książek fantastycznych, które ukazały się w ostatnim czasie na polskim rynku. Siłą powieści jest szalona i fascynująca wizja moskiewskiego metra, które zmieniło się w jedyny dom ocalałych z nuklearnej zagłady mieszkańców miasta.  Stworzyli oni tam własny świat, stacje-państwa, konfederacje, organizacje handlowe. Czytelnik wędruje z głównym bohaterem przez tunele, poznając metro, jego dramaty i tajemnice. A tych jest mnóstwo.  „Metro 2033” to opowieść o woli przetrwania, heroizmie, ale przede wszystkim o głupocie i o tym, że naszym największym wrogiem jesteśmy my sami. To obraz zmęczonego, wykoślawionego świata, który desperacko walczy o przeżycie. Jeśli można jej coś zarzucić, to tylko to, że autor chciał czytelnikowi pokazać zbyt wiele.

TOP 7

Hobbit
John Ronald Reuel Tolkien

“Władca Pierścieni” to niesamowita przygoda mówiąca o przyjaźni, poświęceniu i walce o dobro. Przenieś się w świat porywającego Śródziemia, miejsca, gdzie można spotkać nie tylko ludzi, lecz dumne krasnoludy, piękne elfy i, co najważniejsze, dzielne hobbity. Poznaj historię niepozornego niziołka, Froda Bagginsa, na którego barki niespodziewanie spada ogromna odpowiedzialność. Dzięki życzliwości swoich towarzyszy podejmuje się niebezpiecznego zadania i zabiera nas do magicznego świata.
W skład “Władcy Pierścieni” wchodzą 3 tomy noszące kolejno nazwy: “Drużyna pierścienia”, “Dwie Wieże” oraz “Powrót Króla”. Każdy z nich jest kontynuacją epickiej przygody, uczącej nas czym jest odwaga i poświęcenie. Świat przedstawiony w książkach jest na tyle niesamowity i niepowtarzalny, że został przeniesiony na ekrany kin, gdzie zbierał kolejne rzesze fanów.
Parafrazując: „w miarę czytania, rośnie apetyt”, jeśli będzie Ci za mało mitycznego Śródziemia opisanego we Władcy Pierścieni, sięgnij po inne książki tego autora, akcja których dzieje się w tej fantastycznej krainie. Wśród nich są m.in. “Hobbit” — którego akcja dzieje się przed wydarzeniami opisanymi we Władcy, oraz Silmarillion — zabierający nas do samych początków powstania tego pełnego magii świata. Co ciekawe po te pozycje możesz sięgnąć już po przeczytaniu “Władcy Pierścieni” nie tracąc niczego z opisywanych historii.

TOP 8

Bunt żołnierzy
Hans Helmut Kirst

Książka ta bardzo dokładnie opisuje wydarzenia, które miały miejsce 20 lipca 1944. Tego dnia pułkownik Claus von Stauffenberg, członek spisku przeciwko hitlerowcom, przeprowadził nieudany zamach na Adolfa Hitlera. Spiskowcy byli tak pewni sukcesu, że rozpoczęli pucz wojskowy, stłumiony jeszcze tego samego dnia.
Bohaterem książki jest spiskowiec, kapitan hrabia von Brackwede, oficer w sztabie Armii Rezerwowej, której dowództwo należało do spisku. Kapitan jest czynnym uczestnikiem wydarzeń, zostaje tak jak inni stracony.
Książka ukazuje postawę „innego Wehrmachtu”, nie tak ślepo wiernego Hitlerowi.

TOP 9

Ja Klaudiusz
Robert Graves

Powieść o Cesarstwie Rzymskim w początkach chrześcijaństwa, która jest niezwykle finezyjnym studium władzy. Klaudiusz, członek rodziny cesarskiej, przez całe życie uważany za półgłówka, lekceważony jako jąkała i kuternoga, a jednak uczciwy, prawy, sprawiedliwy i lojalny, nagle, w niezwykłych okolicznościach zostaje cesarzem. Powoduje to przełom w jego życiu. Stopniowo staje się władcą coraz bardziej okrutnym, do czego w dużej mierze przyczynia się żona Messalina. Kocha ją ślepą miłością, w stosunku do niej pozostaje dawnym Klaudiuszem, lecz Messalina okazuje się niegodną jego oddania i zaufania.

TOP 10

Assassin’s creed
Oliver Bowden

Młody szlachcic, zdradzony przez panujące rody Italii, wyrusza w poszukiwaniu zemsty. Aby stawić czoła spiskowcom i przywrócić rodzinie honor, będzie musiał poznać sztukę zabijania.
W swojej misji Ezio skorzysta z pomocy światłych umysłów, takich jak Leonardo da Vinci czy Niccolo Machiavelli, świadom, że jego przeżycie zależy od nabytych umiejętności.
Dla swoich sprzymierzeńców stanie się siłą przemian, bojownikiem o wolność i sprawiedliwość. Dla wrogów będzie śmiertelnym zagrożeniem, siejącym postrach wśród tyranów, którzy ciemiężą lud Italii.
Tak rozpoczyna się epicka opowieść o władzy, zemście i spisku.