Staż zagraniczny w Niemczech – wrzesień 2018

W dniach od 10 września do 21września 2018 roku  grupa 10 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunką przebywała na praktyce zawodowej w Centrum Kształcenia Zawodowego w Stattliche Berufsbildende Schule w Sonnebergu w niemieckiej Turyngii. Sześcioro uczniów  z klasy zawodowej ZM3B i WZ3B oraz czterech uczniów z Technikum  zdobywali doświadczenie w nowocześnie wyposażonych warsztatach mechanicznych z zakresu podstaw  diagnozowania układów kontroli pojazdów mechanicznych. Uczniowie lokalizowali  uszkodzenia w elementach i podzespołach samochodu jak również dobierali i montowali nowe elementy instalacji elektrycznej. W czasie wolnym uczniowie ZST-E CKU zwiedzali zabytki urokliwego miasta Sonneberg.  14 września uczestniczyli w największych targach narzędzi  na świecie we Frankfurcie nad Menem. Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestników projektu. Idealnie wkomponowały się w zainteresowania uczniów i ich pasje. Uczniowie zapoznali się również z najnowszą technologią produkcji aut marki VW Volkswagen w niemieckim mieście Zwickau. Zobaczyli  „od kuchni” jak wygląda produkcja samochodów tej marki. Odwiedzili przedsiębiorstwo produkcyjne Kumatec, które oprócz części do samochodów wytwarza  energię za pomocą wodoru, które ma zastosowanie w napędzie aut. W czasie wolnym zwiedzali również hutę szkła kolorowego w małym miasteczku Lauscha oraz szkołę, która kształci w tym zawodzie. Próbowali swoich sił również na ściance wspinaczkowej oraz na krytej pływalni, a także stoczyli bitwę w kręgielni.  Uczestnicy projektu znacząco  wykształcili swoje umiejętności z zakresu elektroniki, elektrotechniki i mechaniki samochodowej. Poszerzyli również swój zakres wiedzy dotyczący języka niemieckiego nie tylko zawodowego.
Zespół Szkół Transportowo – Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego realizuje projekt pn.: „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego z Ostrowa Wielkopolskiego”. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.