Staż zagraniczny w Wielkiej Brytanii – wrzesień 2018

Staż zagraniczny w Wielkiej Brytanii – wrzesień 2018

Mechanicy samochodowi naszej szkoły odbyli staż zawodowy w Wielkiej Brytanii w nadmorskiej miejscowości Plymouth. Staż ten rozpoczął się w dniu 09 września, a zakończył 2 tygodnie później – 23 września. Nasza przygoda rozpoczęła się od zbiórki pod Starostwem Powiatowym, skąd już o 5 nad ranem wyruszyliśmy w drogę na lotnisko do Poznania. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pomyślnie przeszliśmy odprawę bagażową i paszportową. O godzinie 10:00 weszliśmy na pokład samolotu do Bristolu, gdzie wylądowaliśmy po około 2 godzinnym locie. Przywitała nas prawdziwa angielska pogoda – chmury, wiatr i mżawka. Przed nami został już ostatni etap podróży – autokar do Plymouth. Podróż zajęła niecałe 3 godziny i wjechaliśmy do miasta, które na 2 tygodnie miało stać się naszym drugim domem. W Plymouth powitali nas przedstawiciele firmy Europa Training oraz rodziny, u których zostaliśmy zakwaterowani.

Poniedziałek był bardzo intensywnym dniem. Rano zjawiliśmy się w biurze Europa Training, gdzie przedstawiono nam program stażu oraz udzielono cennych wskazówek dotyczących specyfiki życia w Wielkiej Brytanii. Otrzymaliśmy niezbędne materiały oraz bilety na komunikację miejską. Następnie udaliśmy się do centrum miasta i otrzymaliśmy zadanie, aby znaleźć drogę do domu, a następnie z domu udać się do miejsca pracy i przedstawić się u nowego pracodawcy. Po wykonaniu zadania mieliśmy zgłosić ten fakt naszemu opiekunowi ze strony angielskiej – panu Robinsonowi. Zadaniu podołaliśmy. We wtorek wszyscy punktualnie, choć każdy w innym miejscu zameldowaliśmy się w pracy. Na początku nie było łatwo ze względu na brak osłuchania z językiem angielskim, lecz z każdym kolejnym dniem bariera językowa stawała się mniejsza. Nasze obowiązki służbowe wykonywaliśmy starannie stosując się do wskazówek przełożonych. Ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, na weekend zaplanowana była wycieczka po mieście, przejażdżka statkiem oraz wizyta w ogromnym akwarium morskim. Oczywiście mieliśmy też czas dla siebie, tak by zrobić jakieś drobne zakupy. Naszym polskim opiekunem i przewodnikiem po mieście był pan Grzegorz Puchalski.

Dwa tygodnie szybko zleciały i z pewnym żalem wracaliśmy do domu. Około 7 rano weszliśmy na pokład samolotu i 2 godziny później wylądowaliśmy w Poznaniu, skąd autokarem powróciliśmy do Ostrowa. Staż zaliczamy do bardzo udanych doświadczeń życiowych. Wszystkim uczniom polecamy skorzystanie z takiej szansy.

Zespół Szkół Transportowo – Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego realizuje projekt pn.: „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego z Ostrowa Wielkopolskiego”. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.