Staż zawodowy w Niemczech – marzec 2014r.

Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo- Elektrycznych byli beneficjentami stażu zawodowego w miejscowości Rohr w Niemczech. Staż zawodowy odbywał się w Centrum Kształcenia Zawodowego(Berufsbildungs- und Technologiezentrum Rohr- Kloster) w dniach od 24.03.-28.03.2014. 12 uczniów z klasy Zasadniczej szkoły Zawodowj ZEM3 uczestniczyło w zajęciach praktycznych na terenie nowoczesnych warsztatów Centrum Kształcenia Zawodowego. Uczniowie mieli możliwość zastosowania w praktyce umiejętności językowych zdobytych w szkole i na kursie językowym. W ramach praktyk uczniowie zajmowali się wymianą ogumienia na letnie, wymontowywaniem silnika w samochodzie Golf III, pomiarem elektrolitu w akumulatorze oraz ustawiali zbieżność osi. W drugim tygodniu pobytu uczniowie nabywali wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu regulacji silników i łączenia układów elektrycznych. Należy podkreślić, iż wyjazdy na staże to nie tylko zdobywanie umiejętności praktycznych i nabywanie wiedzy teoretycznej, ale również ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. W czasie pobytu w Niemczech uczniowie mieli możliwość zapoznać się z piękną okolicą Turyngii. Strona niemiecka przygotowała bogatą ofertę kulturową. Po zajęciach zwiedzaliśmy między innymi Centrum Sportu Zimowego w Oberhof, akwarium morskie w Zella Mellis, Muzeum Motoryzacji w Eisenach oraz Muzeum Pojazdów w Suhl. Na pewno w pamięci uczniów pozostaną wycieczki do Erfurtu oraz zwiedzanie zamku Wartburg. Dla miłośników sportu zostały przygotowane wycieczki rowerowe oraz wyjazd na lodowisko. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie przekonali się, że zawód, którego uczą się w naszej szkole jest bardzo poszukiwany na niemieckim rynku pracy.