Staż zawodowy w Rohr – czerwiec 2014

W dniach 09.06 do 21. 06. 2014 w ramach realizowanego programu pod nazwą „Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim” kolejna grupa uczniów klas pierwszych i drugich technikum i zasadniczej szkoły zawodowej odbywała staż zawodowy w niemieckim ośrodku szkoleniowym w górskiej miejscowości Rohr, nieopodal Suhl.

Głównym punktem stażu było oczywiście kształcenie praktyczne w warsztatach samochodowych, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych i obecnie produkowanych modeli pojazdów samochodowych. Podziw naszych uczniów wzbudziło niezmiernie bogate wyposażenie warsztatów. Uczniowie uczyli się między innymi obsługi urządzeń do badania geometrii kół. Uczniowie zapoznali się z niemieckimi standardami pracy, ze standardami technologicznymi i jakościowymi, z typowym w danym kraju wyposażeniem stanowisk do wykonywania specjalistycznych badań samochodu, nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi, procedurami obowiązującymi przy wykonywaniu określonych obowiązków zawodowych. Uczestnicy nabyli nowe praktyczne doświadczeń zawodowe w swojej profesji, które bezpośrednio zwiększą atrakcyjność przyszłych absolwentów naszej szkoły na rynku pracy. Fachowość oraz znajomość rzemiosła zaprezentowana przez naszych uczniów uczących się zawodów motoryzacyjnych (technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych budziły niekłamany podziw instruktorów niemieckich.

Ponadto uczniowie pogłębiali także swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, także w sytuacjach zawodowych. Staż poprzedzony był dodatkowym przygotowaniem językowym w kraju.

Ponieważ jednak nie tylko samą pracą człowiek żyje, gospodarze zadbali o to, aby uczniowie w czasie wolnym mieli odpowiednie zajęcia. Zwiedzili Suhl z muzeum Simsona, gdzie wystawione są egzemplarze wszystkich modeli tych skuterów, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane. Bowiem to właśnie w tym mieście produkowano ten legendarny już pojazd. W weekend udali się na całodniową wycieczkę do stolicy Turyngii – Erfurtu, oraz do miejscowości Meiningen. Były także aspekty sportowe. Uczniowie codziennie jeździli na wycieczki rowerowe, odbyli zajęcia na basenie oraz torze kartingowym. Brali również udział w spływie kajakowym. Do domu powrócili bogatsi w doświadczenia zawodowe, językowe oraz krajoznawcze.