WYCIECZKA KLASY T4a „Śladami męczeństwa Polaków w czasie II Wojny Światowej”

WYCIECZKA KLASY T4a

„Śladami męczeństwa Polaków w czasie II Wojny Światowej”

We wtorek 5 października 2021r.  klasa T4a udała się na wycieczkę do Kalisza w miejsca zbrodni i męczeństwa Polaków w czasie II Wojny Światowej. Pierwszym celem podróży był Las Winiarski i pomnik upamiętniający zbrodnię  z 1939 roku. W tym miejscu hitlerowcy zamordowali 150 osób (głównie inteligencję polską) z okolic Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Uczniowie odwiedzili także Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności, która znajduje się w podziemiach Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, upamiętniająca 1800 zamordowanych kapłanów, zakonników i kleryków w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ostatnim celem wycieczki było kino Helios w Kaliszu, gdzie uczniowie obejrzeli film „Mistrz”, który opowiada historię przedwojennego boksera- mistrza i wicemistrza Polski w wadze koguciej  Tadeusza Pietrzykowskiego pseudonim „Teedy” więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz (nr obozowy 77). Bohater stoczył w obozie około 20 walk bokserskich, walcząc nie o puchary i medale, ale o godność i zachowanie człowieczeństwa w miejscu gdzie życie nie miało najmniejszej wartości.