NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE  ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków. Odzyskiwanie przez Polskę suwerenności było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnia się zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

W dniu 09-go listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się w szkole uroczysty apel. Przedstawienie słowno-muzyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaprezentowali: Bartosz Peisert, Adrian Ratajczak, Kamil Deresiński, Jakub Kramarczyk z klasy TG3a. Za muzykę podkreślającą nastrój i powagę uroczystości oraz prezentację multimedialną odpowiedzialny był Mateusz Szkudlarek z klasy T4a. Poczet sztandarowy reprezentowany był przez uczniów z klasy TP2b.

Natomiast w dniu 10-go listopada uczniowie szkoły włączyli się w ogólnopolską formę uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod nazwą „SZKOŁA DO HYMNU”. W tym dniu o godzinie 11.11 we wszystkich klasach młodzież w uroczysty sposób odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.