Staż zawodowy w Niemczech – październik 2013r.

Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo- Elektrycznych byli beneficjentami stażu zawodowego w miejscowości Rohr w Niemczech. Staż zawodowy odbywał się w Centrum Kształcenia Zawodowego(Berufsbildungs- und Technologiezentrum Rohr- Kloster) w dniach od 13.10.-26.2013. Uczniowie Mateusz Bury, Konrad Hellwing, Marcin Mieszała, Mikołaj Kupaj i Rafał Grochowicki uczestniczyli w  zajęciach praktycznych na terenie nowoczesnych warsztatów Centrum Kształcenia Zawodowego. W ramach praktyk uczniowie zajmowali się wymianą ogumienia na zimowe, wymontowywaniem silnika w samochodzie Golf III, pomiarem elektrolitu w akumulatorze oraz ustawiali zbieżność osi. W drugim tygodniu pobytu uczniowie nabywali wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu regulacji silników.  Należy podkreślić, iż wyjazdy na staże to nie tylko zdobywanie umiejętności praktycznych i nabywanie wiedzy teoretycznej, ale również ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. W czasie pobytu w Niemczech uczniowie mieli możliwość zapoznać się z piękną okolicą Turyngii. Strona niemiecka przygotowała bogatą ofertę kulturową. Po zajęciach zwiedzaliśmy między innymi Centrum Sportu Zimowego w Oberhof, akwarium morskie w Zella Mellis, Muzeum Motoryzacji w Eisenach oraz Muzeum Pojazdów w Suhl. Na pewno w pamięci uczniów pozostaną wycieczki do Erfurtu oraz zwiedzanie zamku Wartburg. Dla miłośników sportu zostały przygotowane wycieczki rowerowe oraz wyjazd na basen.  Podczas zwiedzania Autohaus Ehrhard uczniowie przekonali się, że zawód, którego uczą się w naszej szkole jest bardzo poszukiwany na niemieckim rynku pracy i można zarobić 20€ na godzinę w tym salonie samochodowym. Strona niemiecka zaoferowała miejsca pracy w różnych zawodach dla fachowców z kwalifikacjami w różnych zawodach. Na niemieckim rynku pracy poszukiwani są elektrycy, piekarze, rzeźnicy, mechatronicy samochodowi. Pracownicy będą zatrudniani z pełnym pakietem socjalnym z płacą 9€ na godzinę. Osoby zainteresowane ofertą są proszone o kontakt z p. W. Trzcielińską.